Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Kierunek Majówka - Noc Muzeów w gminie Brenna

02

maj

15:00

Kierunek Majówka - Noc Muzeów w gminie Brenna

gmina Brenna

Kierunek  Majówka - Noc Muzeów w gminie Brenna

Jeśli nie masz pomysłu na majówkę, zapraszamy na IV Breńsko-Górecką Noc Muzeów!
Jej celem jest promocja wartości historycznych, kulturowych i przyrodniczych gminy Brenna.

Koniecznie zajrzyjcie do jedynego w Polsce muzeum przedstawiciela rodu Kossaków. To w Górkach Wielkich ponad 100 lat temu zamieszkała pisarka Zofia Kossak, a odwiedzali ją znani artyści i literaci. Obecnie w Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej można zobaczyć jej mieszkanie, a w dawnym Dworze Kossaków na najmłodszych zwiedzających czekają różne atrakcje, m. in. warsztaty „Zabawy naszych pradziadków”, przygotowane przez Uniwersytet III Wieku z Brennej. Przy okazji otwarcia Nocy Muzeów będziecie mogli posłuchać wyjątkowego koncertu uczniów Bazy Talentów pod kierownictwem Zbigniewa Wałacha.

Miłośników historii zapraszamy do dawnej stanicy harcerskiej Aleksandra Kamińskiego, gdzie będzie można pod opieką harcerzy z 25 DH „Watra” z Brennej zwiedzić teren obiektu, a następnie wziąć udział w tradycyjnej harcerskiej gawędzie przy ognisku.

Biblioteka Publiczna w Brennej – oddział w Górkach Małych zaprasza najmłodszych na warsztaty plastyczno-literackie o góreckim skrzacie Kacperku.

Jeśli chcecie zobaczyć, jak mieszkali ludzie ponad 100 lat temu na Śląsku Cieszyńskim, zapraszamy do Chlebowej Chaty w Górkach Małych, gdzie oprócz zwiedzania skansenu będzie można podziwiać wyjątkową wystawę samochodów i sprzętów strażackich z prywatnych zbiorów, a także wraz z Domem Niezwykłych Opowieści przenieść się do tajemniczego świata beskidzkich legend.

Wielką atrakcją jest możliwość zwiedzenia z przewodnikiem Dworku Myśliwskiego „Konczakówka”, który w tym roku świętuje 100 lat. Dawna siedziba Bruno Konczakowskiego, światowej sławy kolekcjonera, to perła architektury tyrolskiej w Polsce.

Szkoła Podstawowa nr 1 zaprasza zwiedzających do obejrzenia wystaw okolicznościowych, posmakowania breńskich specjałów, ale też wysłuchania prelekcji o egzotycznej Tanzanii. Na strychu budynku szkoły mieści się również obserwatorium nietoperzy, gdzie możecie „oko w oko” stanąć z podkowcem małym oraz nockiem dużym.

Wielbicielom tradycji polecamy wizytę w Beskidzkim Domu Zielin „Przytulia”, gdzie stała wystawa oraz herbarium pokazuje funkcjonowanie ziół w kulturze i życiu codziennym górali śląskich, a dodatkowymi atrakcjami będą warsztaty zabawkarskie, „muzyczna” prelekcja Janko Macoszka i możliwość nocnego zwiedzania z przewodnikiem.

Towarzystwo Miłośników Brennej i Górek „Jodła” zaprasza natomiast do wysłuchania historii i zwiedzenia XVIII-wiecznego kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Brennej.