Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Kapliczki Przydrożne

Brenna  - parafia pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela

Kapliczka przy szlaku turystycznym z Brennej Centrum na Błatnią

Prawdopodobnie, została zbudowana na przełomie XIX i XX wieku przez mieszkające w tym rejonie rodziny. Wykonana została z kamienia, otynkowano ją i pobielono. Odnowiła ją Dorota Iskrzycka, która  posiada Ranczo pod szczytem Błatniej. W kapliczce znajduje się figura św. Floriana. Zarówno turyści jak i miejscowi zatrzymują się tu na krótką refleksję i modlitwę.

Kapliczka przed Przełęczą Karkoszczonka ("w dziurze")

Według relacji ustnej Zuzanny Heller kapliczka ta została zbudowana około połowy XIX wieku przy trasie pielgrzymek z Brennej do Szczyrku na "Górkę" ( odbywają się 3 maja). Kapliczka była remontowana systematycznie  nie wiadomo przez kogo. Na drewnianym palu umieszczona była nieduża kapliczka, a w jej wnętrzu znajdował się obraz Matki Bożej. Stan kapliczki stopniowo pogarszał się i ówczesny proboszcz parafii w Brenne ks. profesor Józef Budniak podjął decyzję o budowie ( tuż obok niej) nowej kapliczki, tym razem z kamienia breńskiego.

Kapliczka przy ul. Bukowej (" na dębie")

Kapliczka znajduje się między kościołem parafialnym z Brennej pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, a kościołem "na Lachach" pod wezwaniem św. Melchiora Grodzieckiego należącym do parafii w Brennej. Umieszczono w niej figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem

Kapliczki na terenie Ośrodka Formacji i Spotkań św. Jadwigi  Śląskiej w Brennej Płachcioku

Właścicielem Ośrodka jest Archidiecezja Katowicka. Służy formacji duchowej różnym grupom zarówno z terenu samej Archidiecezji Katowickiej jak i z całej Polski. Powstał on w roku 1995. Na jego terenie znajduje się kaplica poświęcona św. Jadwidze Śląskiej. Pierwszym dyrektorem ośrodka był tu ks. Piotr Machoń następnie ks. Damian Suszka.

a. Kapliczka Chrystusa Frasobliwego

Pomysłodawcą jej był dyr. Ośrodka ks. Damian Suszka. Figurę Chrystusa Frasobliwego wykonał artysta ludowy z Koniakowa Piotr Bielasz. Kapliczka została poświęcona przez proboszcza parafii Bożego Ciała w Jankowicach Rybnickich ks. Tadeusza Stachonia , podczas uroczystości odpustowej ku czci św. Jadwigi Śląskiej w 1998 roku.

b. Kapliczka Niepokolanie Poczętej Najświętszej Maryi Panny.

Ks. Damian Suszka otrzymał figurę Niepokolanie Poczętej Najświętszej Maryi Panny od Ks. Józefa Szulika - proboszcza parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Rogożnej koło Żor. Po odnowieniu postanowił ją umieścić w specjalnie zbudowanej ku Jej czci kapliczce, którą sam zaprojektował.

Uroczystość poświęcenia odbyła się w Roku Wielkiego Jubileuszu - 2000. Odbywają się przy niej nabożeństwa w maju, październiku oraz w inne święta  Maryjne, a także odprawiane są przy niej nabożeństwa z poszczególnymi grupami przeżywającymi  w Ośrodku  rekolekcje.

c. Stacje Drogi Krzyżowej.

Stacje Drogi Krzyżowej znajdują się na terenie, który przylega do Ośrodka Formacji i Spotkań. Układ taki został zaprojektowany przez dyrektora ks. Damiana Suszkę. Rzeźby do poszczególnych stacji wykonał artysta ludowy z Koniakowa - Piotr Bielesz. Poświęcono je w okresie Wielkiego Postu 1999.roku i dokonał tego dominikanin z Hermanic o. Bogumił Jasiński. W czasie rekolekcji odprawiane są przy nich nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

Okoliczni mieszkańcy oraz przebywający na terenie Brennej goście często udają się tą Drogą, rozważając poszczególne etapy ostatnich godzin ziemskiego życia Chrystusa..

d. Krzyż stojący między stacjami Drogi Krzyżowej.

Ustawiono go między dwunastą, a trzynastą stacją Drogi Krzyżowej w 1999 roku. Wykonany został z drewna przez miejscowych cieśli.

Kapliczka "na Kotelniczysku" pod Kotarzem.

Została zbudowana z kamienia breńskiego, a w jej wnętrzu umieszczono figurę Jezusa Miłosiernego.

Pod figurą znajduje się napis " Jezu, ufam Tobie". Kapliczka zwieńczona została kamiennym krzyżem, a pod nim wykuto znaki IHS oraz Trójcy Świętej. Fundatorem kapliczki jest rodzina Chrobok z Bierunia. Została poświęcona przez ówczesnego proboszcza ks. profesora Józefa Budniaka w II Niedzielę Wielkanocną - w uroczystość Miłosierdzia Bożego 2003 roku.

Kapliczka Matki Bożej Pszowskiej przy ul. Wyzwolenia

w obrębie posesji rodzin Żyłka i Długosz.

Kapliczka ta pierwotnie znajdowała się przy ul. Leśnica, a w jej wnętrzu umieszczony był obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku została jednak zdjęta i wyremontowana przez Jana Nowaczka i umieszczona w obrębie posesji rodzin Żyłka i Długosz. Obraz Matki Bożej Częstochowskiej został zastąpiony obrazem Matki Bożej Pszowskiej, który do powyższej kapliczki ofiarowała Klara Heisig mieszkająca w Pszowie - częsty gość powyższych  rodzin.

Kapliczka "u Hellera - Gawlasa " w dzielnicy Pinkas

Pierwsza kapliczka w tej dzielnicy parafii św. Jana Chrzciciela została zbudowana na przełomie XVIII i XIX wieku w niedużej odległości od rzeki Brennicy. Jako materiał budowlany posłużył kamień. W jej wnętrzu znajdowała się drewniana rzeźba przedstawiająca trzeci upadek Chrystusa. W pierwszych latach XIX wieku wezbrane rzeki Brennicy zupełnie zniszczyły kaplicę, jednak rzeźbę udało się uratować Właściciele gruntu postanowili wznieść nową kaplicę  w nieco większej odległości od Brennicy ( około 100m.), która w okresie wiosennych roztopów często występowała z brzegów. " Nową" kapliczkę także wykonano z kamienia breńskiego i otynkowano nad wejściem do niej widoczna była wieżyczka zwieńczona krzyżem. We wnętrzu znajdowała się rzeźba z "pierwszej" kapliczki przedstawiająca trzeci upadek Chrystusa. Obiekt systematycznie był remontowany przez właściciela posiadłości, na której się znajdował - Rudolfa Hellera.

Kapliczkę otaczano dużą czcią.  Jednak coraz gorszy jej stan spowodował, że z inicjatywy Barbary Greń w ostatnich latach XX wieku ojciec Stanisław  i Jan Poloczek podjęli trud kapitalnego remontu kapliczki. Najpierw zbierali środki materialne i potrzebny materiał wśród okolicznych mieszkańców, a następnie przystąpili do pracy. Kapliczkę obłożono kamieniem breńskim, mury wzmocniono betonowym wieńcem, wykonano nowe sklepienie, nowy dach, wieżyczkę, całość pokryto gontem, zadbano o nową posadzkę i stolarkę. Nad całością prac czuwał ówczesny proboszcz ks. profesor  Józef Budniak oraz rodziny

Brenna Leśnica  - parafia pod wezwaniem św. Jana Nepomucena

Kapliczka " u Jaworskich" przy ul. Leśnica (na Kamieńcu)

Kapliczka ta została ufundowana pod koniec XIX wieku, jako wotum wdzięcznośći, przez przejeżdżających tamtędy z sianem kupców - rolników. "Wielka woda" utrudniła im przeprawę przez miejscowy potok, który  przy dużej ilości opadów zamieniał się w rwącą rzekę. Kapliczkę zawieszono za drzewie w pobliżu miejsca przeprawy, a w jej wnętrzu umieszczono figurkę Matki Boskiej i  dwa aniołki. Opiekują się nią rodziny posiadające w jej pobliżu swe domki wypoczynkowe.

Grota w obrębie posesji rodziny Gryzło przy ul. Leśnica

Jej fundatorami są Franciszek i Zuzanna Gawlas, które w 1934 roku na kamiennym murze okalających ich posiadłość w miejscu gdzie wpływało źródełko, umieścili duży, płaski, prostokątny, samorodny kamień, który służył dotąd za stół w chacie ich przodków. Na tym stole, nakrytym białym, lnianym obrusem, ksiądz przybywający do chorego kładł Najświętszy Sakrament oraz święte oleje. Na nim umieszczono figurkę Matki Bożej, wokół ustawiono filary z kamienia a całość nakryto mniejszym kamieniem. W roku 1947 rodzina Gawlasów postanowiła dotychczasową grotę przebudować, i uczynić z niej wotum wdzięczności za ocalenie całej rodziny (8 osób) w czasie niemieckiej okupacji. Nada jej wówczas dzisiejszą formę. W pracach renowacyjnych Zuzannie Gawlasa pomagał syn Józef. Jako budulec posłużył kamień wyorany podczas prac polowych. W dolnej części zostały wykute następujące słowa „AVE MARIA” – Pod Twoją obronę uciekamy się”. Kapliczka – wotum została poświęcona przez ówczesnego proboszcza parafii w Brennej ks. Rudolfa Juroszka.

Kapliczka przy ul Leśnej, obok ul. Świniorka.

Pierwszą kapliczkę w tym miejscu umieściła rodzina Moskałów z Goleszowa. Warunki atmosferyczne spowodowały, że kapliczka ta spadła z drzewa, na którym się znajdowała uległa zniszczeniu. Mieszkając w pobliżu rodzina Kazek postanowiła około 1990 roku na jej miejsce ufundować nową. Na betonowym palu umieszczono niedużą kamienną kapliczkę, a w jej wnętrzu pojawiła się figura Serca Najświętszej Maryi Panny. Opiekują się nią zarówno fundatorzy jak i mieszkające w pobliżu rodziny.

Kapliczka przy ul. Świniorka

Została wykonana w latach 80- tych ubiegłego wieku i umieszczona na drzewie. Jej fundatorką była Bożena Kotorc . We wnętrzu kapliczki umieszczono figurkę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Kapliczka „we Żłabinie I” przy ul. Ogrodowej.

Wykonana została około roku 2000 przez Pawła, bezdomnego pochodzącego z Gniezna, którego przygarnęli życzliwi mieszkańcy Brennej Leśnicy. Na drewnianym palu umieścił on kapliczkę, a w jej wnętrzu figurkę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Kapliczka przy ul. Horzelica, przy szlaku turystycznym z Liboszczonki na Stary Groń.

Legenda mówi, że w miejscu tym straszyło i dlatego miejscowa ludność postanowiła zbudować tam w XIX wieku kaplicę. Jest murowana a w jej wnętrzu od pewnego czasu znajduje się figura  Matki Bożej Licheńskiej. Całość  ogrodzono drewnianym płotkiem. Miejscowa Ludność gromadzi się przy niej na prywatnej modlitwie. Kapliczka ta znajduje się pod troskliwą opieką rodzin mieszkających w pobliżu.

Kapliczka przy oczyszczlni ścieków

Została zawieszona na drzewie, a w jej wnętrzu umieszczono figurkę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Kapliczka przy ul. Malinka ( w środkowej jej części)

Kapliczka została zawieszona na drzewie w 1978roku przez młodzież oazową, która na terenie Brennej Leśnicy przeżywała rekolekcje. W roku 2003 została zawieszona na drzewie w 1978 roku przez młodzież oazową, która na terenie Brennej Leśnicy przeżywała rekolekcje. W roku 2003 została odnowiona przez rodzinę Burych. Wówczas znajdującą się we wnętrzu kapliczki figurkę Matki Bożej zastąpiono obrazem Matki Bożej Licheńskiej.

Kapliczka przy ul. Malinka (w górnej jej części).

Fundatorami kapliczki, umieszczonej na drzewie była młodzież, która w 1981 roku przeżywała na terenie parafii  w Brennej Leśnicy rekolekcje oazowe. We wnętrzu kapliczki widoczna jest figurka Matki Bożej Nieustającej Pomocy na skutek coraz gorszego stanu, w roku 2003 kapliczka została odnowiona przez rodzinę Burych.

Kapliczka w obrębie posesji rodziny Burych „na Malince”.

Została wykonana pod koniec lat 90 minionego wieku przez właścicieli posesji Józefa i Marię Burych. Do jej budowy wykorzystano wydrążony pień drewna, w którym umieszczono figurkę Matki Bożej, a nad nią zauważyć można niewielki krzyż. Szczególnego uroku kapliczce nadaję rosnące wokół niej kwiaty.

Kapliczka w obrębie posesji rodziny Nowaczek przy ul. Leśnica

Karol Mach – kierownik czteroklasowej Szkoły Powszechnej w Brennej Leśnicy poprosił o wykonanie drewnianej w Brennej Leśnicy poprosił o wykonanie drewnianej kapliczki, która około 1925 roku została zawieszona na pniu dzikiej czereśni rosnącej w ogrodzie szkolnym. We wnętrzu kapliczki był umieszczony obraz św. Antoniego.  W okresie okupacji kierownik szkoły narodowości niemieckiej zrzucił kapliczkę i schował w magazynie szkolnym. Po zakończeniu działań wojennych, w lipcu 1945 roku kierownictwo powyższej szkoły objął Michał Zoń. Jego żona Elfryda, porządkując magazyn szkolny, odnalazła kapliczkę, która została szybko naprawiona odnowiona i ponownie umieszczona na swym pierwotnym miejscu. Po kilku latach pod szkołą usytuowano przystanek autobusowy a  czereśnia na której była kapliczka została ścięta. Kapliczkę przeniesiono na pień dużej lipy. Znajdujący się w niej obraz Świętej rodziny, został zastąpiony obrazem Jezusa na Krzyżu. Z biegiem lat kapliczka uległa zniszczeniu. Dlatego w 1984 została odnowiona i  umieszczona w prywatnym  ogrodzie wśród zieleni, na pniu rosnącej  tu brzozy. Tym razem we wnętrzu kapliczki umieszczono obraz Matki  Bożej Częstochowskiej-  podarowany w dniu ślubu  Janowi i Gabrieli Nowaczkom, 13 sierpnia 1950 roku – przez emerytowaną nauczycielkę Agnieszkę Kaszankę.

Grota u rodziny Jaworskich przy ul. Stawieńce.

Została zbudowana przez ks. Antoniego Pohla oraz młodzież, która w 1988 roku, przeżywał swoje rekolekcje oazowe u rodziny Jaworskch. Na terenie parafii w Brennej Leśnicy. Zbudowana została z kamienia, a w środku umieszczono figurkę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej.

Krzyż misyjny przy kościele.

Prawdopodobnie pierwszy krzyż misyjny został ustawiony po prawej stronie wejścia do kościoła parafialnego w Brennej Leśnicy w 1969 roku, gdy świątynia ta  była jeszcze kościołem filianym parafii św. Jana Chrzciciela w Brennej Centrum. Wykonany był z drewna przez miejscowych cieśli. Pod wpływem warunków atmosferycznych drewno krzyża uległo zniszczeniu, dlatego proboszcz ks. Wiesław Kondiołka zatroszczył się o jego wymianę. Podobnie jak „pierwszy” krzyż i ten został wykonany z drewna przez miejscowych cieśli. Jego poświęcenia dokonał ks. Kazimierz Mikulski, redemptorysta z Gliwic, dnia 14 czerwca 1998 roku, w czasie odnowienia misji parafialnych a przed peregrynacją cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Krzyż „przy stawisku”

Został ufundowany w 1980 roku przez cieszyńskiego lekarza Romankiewicza. Wykonano go z drewna, a na nim umieszczono noiewielką pasyjkę.

Górki Wielkie – parafia pod wezwaniem św. Jana Sarkandra

Kapliczka św. Antoniego w obrębie posesji rodziny Bączków

Jej fundatorami są ojcowie franciszkanie oraz rodzina, na posesji której została zbudowana. Na betonowym postumencie obłożonym kamieniem breńskim, pod zadaszeniem, umieszczono gipsową figurę św. Antoniego. Pierwotnie znajdowała się ona  w kościele parafialnym. Prace przy wznoszeniu kapliczki zostały wykonane przez rodziny Bączków i Marekwiców, a prace murarskie wykonał Aleksander Czyż. Kapliczka jest ogrodzona metalowym płotkiem. Poświęcenia jej dokonał w uroczystość Bożęgo Ciała 1999 roku o. Gwidon Borkiewicz

Jednego dnia spośród nazwanych krzyżowymi odbywa się przy niej nabożeństwo błagalne o urodzaje. W uroczystość Bożego Ciała ustawiany bywa przy niej jeden z czterech ołtarzy, do których udaje się procesji.

Kapliczka Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w obrębie posesji rodziny Dynaków.

Została ufundowana jako wotum wdzięczności przez rodzinę Dynaków, w Roku Wielkiego Jubileuszu – 2000. Na betonowym cokole obłożonym granitem, umieszczono figurkę Dzieciątka Jezus, która w okresie Adwentu Roku Jubileuszowego peregrynowała do rodzin parafii prowadzonej przez franciszkanów. Poświęcenia kapliczki dokonał o. Gwidon Borkiewicz w czasie nabożeństwa różańcowego, dnia 7 października 2000 roku, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Oprócz ojców franciszkanów w uroczystości tej uczestniczyła liczna grupa parafian. Na postumencie zostały wykute następujące słowa: „Odmawiajcie różaniec”, „Matko przyjmij nas w opiekę. Rok Jubileuszowy 2000”.

Podczas dni krzyżowych odbywa się przy niej jedno z nabożeństw błagalnych o urodzaje.

Kapliczka „za rzeką” umieszczona na dębie.

Według podania ludzi starszych, w okresie międzywojennym na dębie został zawieszony, przez bliżej nieznaną osobę, obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Również powód umieszczenia go tam jest bliżej nieznany . Na skutek coraz gorszego stanu obrazu zamieniono go wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Kapliczka otaczana jest dużym szacunkiem przez miejscową ludność. Zawsze można przy niej zobaczyć świeże kwiaty i palące się znicze.

Krzyż misyjny przy kościele

Projekt krzyża został wykonany przez architekta Ludwika Heroka z Pierśćca. Pierwotnym zamierzeniem architekta było, aby wieńczył on wieżę dzwonnicy  miejscowego kościoła, w którym  duszpasterzują ojcowie franciszkanie. Ze względów technicznych krzyż ten został krzyżem misyjnym i ustawiono go na placu kościelnym, po prawej stronie wejścia do świątyni. Wykonano go z betonu, otynkowano, pomalowano, dolnej części obłożono kamieniem breńskim. Na krzyż ten z przodu nałożono krzyż dębowy. 

Krzyż przy kościele został poświęcony  19 czerwca 1998 roku przez ojca Bernardyna Bednorza, w czasie misji parafialnych. Prowadzone one były przez ojców franciszkanów. Misje te przygotowywały miejscową wspólnotę parafialną do peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Przy krzyżu systematycznie odbywa się jedno nabożeństwo dni krzyżowych.

Górki Wielkie – parafia pod wezwaniem Wszystkich Świętych

Kapliczka przy strumyku Wschodnica w obrębie posesji rodziny Belskich.

Bezpośrednim powodem ustawienia w tym miejscu kapliczki był wypadek, jakiemu uległ właściciel posesji Mieczysław Belski w 1997 roku ( spadł z dachu budynku) i przeżyta wówczas przez niego śmierć kliniczna. Złożył wtedy Bogu obietnicę, że jeżeli powróci do zdrowia, w obrębie swojej posesji postawi przydrożną kapliczkę. Po całkowitym powrocie do zdrowia postanowił zrealizować złożoną Bogu obietnicę. Przy drodze przygotował fundamenty, na których umieścił na dębowym palu kapliczkę, a w jej wnętrzu płaskorzeźbę Serca Najświętszej Maryi Panny. Większość prac Mieczysław wykonał osobiście, a ukończył je przed Świętem Matki Bożej Szkaplerznej w 2002 roku.

Kapliczka przy drodze Solarskiej w lesie Witalusz

W latach dziewięćdziesiątych minionego wieku pani Maria znalazła na śmietniku zniszczony obraz Matki Bożej  Częstochowskiej. Odmalowała go, a Henryk Kubaczka wykonał nową ramę. Po odnowieniu obraz został zawieszony w specjalnie przygotowanej w tym celu kapliczce, na dębie rosnącym w pobliżu jego odnalezienia. Okoliczni mieszkańcy otaczają go dużą czcią i szacunkiem. Zawsze można tu zobaczyć świeże kwiaty.

Kapliczka „ na lipie” przy drodze Solarskiej w obrębie posesji rodziny Małysz.

Trudno dziś ustalić, kiedy pojawiła się pierwsza kapliczka w tym miejscu i komu była poświęcona. Pewnym jest, że na początku lat 60. Minionego wieku w lipę, na której była zawieszona, uderzył piorun i kapliczka uległą zupełnemu zniszczeniu. Ówcześni właściciele gruntu Franciszka i Rudolf Małyszowie wykonali nową kapliczkę i umieścili ją na dotychczasowym miejscu, a do jej wnętrza włożyli obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który wisiał w ich mieszkaniu. Obecnie w dalszym ciągu kapliczką opiekuje się rodzina Małyszów.

Kapliczka „ pod Matulową Górką” na końcu drogi Solarskiej

Pierwszą kapliczkę umieściła w tym miejscu, w okresie międzywojennym rodzina Korzonków. Bezpośrednim powodem jej pojawienia się był sen gospodarza. Śniła mu się bowiem Matka Boża. Na przestrzeni lat kapliczka jednak uległa poważnemu zniszczeniu, dlatego Irena Kubaczka postanowiła w latach siedemdziesiątych XX wieku odnowić ją.  W pracach renowacyjnych pomagał jej syn Henryk. Później na miejscu „starej” kapliczki zbudowano nową. Wykonano ją z blachy, oszklono i  umieszczono na metalowym słupie. W jej wnętrzu pojawił się obraz Matki Bożej Licheńskiej. Szczególnego uroku dodają jej rosnące po obu stronach lipy, zasadzone prawdopodobnie w czasie stawiania pierwszej kapliczki. U jej podnóża można zawsze zobaczyć kwiaty i  palące się znicze, co świadczy o szczególnym szacunku ze strony okolicznych mieszkańców.

Kapliczka „ za Kamionką” w obrębie posesji rodzin Chrapek i Czakon.

Kapliczka ta została ustawiona prawdopodobnie na początku XX wieku i została poświęcona Matce Bożej. Na przestrzeni lat uległa jednak zniszczeniu i dlatego w 1989 roku właściciel posesji Ludwik Chrapek postanowił ja odnowić. Teraz znajduje się pod stałą opieką rodzin Chrapek i Czakon

Kapliczka „ na Zalesiu”  (przy drodze między Górkami a Lipowcem).

Pierwsza Kapliczka w tym miejscu została zawieszona na jednym z trzech rosnących tu grabów przez Franciszka Żertkę, na początku XX wieku. W jej wnętrzu znajdowała się tkanina przedstawiająca oblicze Chrystusa. W czasie działań II wojny światowej kapliczka ta została zniszczona na skutek uszkodzenia drzewa, na którym  była zawieszona. Szybko jednak została odnowiona i umieszczona na lipie. Upływający czas spowodował, że zaczęła niszczeć. Dlatego na początku lat 90 minionego wieku została odnowiona z inicjatywy Heleny Madzia mieszkającej w jej pobliżu. Tkaninę znajdującą się w jej wnętrzu zastąpiono obrazem o tej samej treści , o którego namalowanie poprosił artystę ludowego Trójwsi Jan Karch. Kapliczka budzi duży szacunek u rodzin mieszkających w jej pobliżu.

Kapliczka „na Szpotawicy” ( osiedle „ Pod Górką”) w obrębie posesji rodzin Prandzioch – Minkus.

Kapliczka ta została ustawiona przez rodziny Prandzioch – Minkus w obrębie ich prywatnej posesji w 2001 roku. W jej wnętrzu został umieszczony krzyż. Poświęcenia dokonał wikariusz parafii ks. Krzsztof Pacyga.