Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Chlebowa Chata

"Cztery kąty, a piec piąty...". W starych chałupach najważniejszy był piec, wokół którego skupiało się życie mieszkańców. Było przy nim ciepło i bezpiczenie. Piec jest też sercem Chlebowej Chaty, która oferuje spotkania " z okruchem tradycji". Podczas warsztatów Gospodarze ukazują drogę ziarenka zboża, które musi pokonać wiele etapów, aby w postaci bochenka znaleźć się na naszych stołach i kusić niepowtarzalnym zapachem. Gdy pajdę chleba okrasza samodzielnie wykonane masło, polane słodkim miodem, to już niewiele do pełni szczęścia potrzeba.

Ten wyjątkowy zapach i smak pieczonego chleba sprawia, że do tego urokliwego miejsca w Górkach Małych chce się wracać. Tym bardziej, że oferta warsztatowa Chlebowej Chaty nie kończy się na umiejętnościach piekarskich. Gospodarze uczą młodszych, a starszym przypominają jak dawniej wyglądało życie na wsi, jak robiono masło, jakimi narzędziami pracowano w gospodarstwie, czym zajmuje się pszczelarz, bo jak wiadomo "pszczelarz dwoi się i troi, gdy w ulu się roi". Gospodarze Chlebowej Chaty uczą przede wszystkim szacunku do ciężkiej pracy rolnika, która trwa codziennie od świtu do zmierzchu.

W gospodarstwie Państwa Dudysów poza chatą z chlebowym piecem znajdują się: stodoła ze sprzętem rolniczym, żuraw, stare ule oraz wiatrak.
Obiekt znajduje się na Szlaku Gospodarstw Edukacyjnych Województwa Śląskiego.

Warsztaty są odpłatne, wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

Dane kontaktowe:
Chlebowa Chata
Górki Małe, ul. Breńska 113
tel. (33) 853 96 30

www.chlebowachata.pl