Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”

Dwór Kossaków jest tymczasowo zamknięty.

W zabytkowym dworze w Górkach Wielkich ma swoją siedzibę Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków", powołane pw 2011 r. przez Fundację im. Zofii Kossak. Inwestycja została zrealizowana dzięki funduszom unijnym oraz środkom finansowym fundacji. W budynku znajduje się stała ekspozycja, oparta w głównej mierze na urządzeniach multimedialnych, która ma zobrazować życie rodziny Kossaków w Górkach Wielkich, w tym przede wszystkim wnuczki protoplasty rodu Zofii. Na ścianach dworu znajdują się  wielowymiarowe wydruki, na ekranach wyświetlają się rodzinne zdjęcia, a dzięki słuchawkom możemy posluchać wypowiedzi pisarki i jej córki. W Centrum przygotowano wystawę również dla najmłodszych. To właśnie w Starym Dworze mieszkał Kacperek, skrzat domowy, bohater książki Zofii Kossak "Przygody Kacperka góreckiego skrzata". Dzieci, wchodząc do zabytkowego dworu, zobaczą wszystkie postacie związane z przygodami skrzata, będą mogły wejść do dziurki od klucza i podglądnąć nietoperze i pająki. 

Poza działalnością wystawienniczą Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków" zajmuje się planowaniem i realizacją konkursów, warsztatów, pokazów, wykładów, paneli dyskusyjnych. Natomiast każdego lata odbywa się cykl imprez kulturalnych pn. Artystyczne Lato u Kossaków, w ramach którego organizowane są plenery malarskie, warsztaty plastyczne, teatralne, rzeźbiarskie, spektakle i koncerty. Zabytkowy park otaczający dwór jest idealnym miejscem dla kameralnych koncertów.

Dorosłe osoby indywidualne oraz rodzice z dziećmi mogą zwiedzać Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” bez wcześniejszej rezerwacji, codziennie w godzinach otwarcia. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą rezerwację.

Godziny otwarcia:
poniedziałek-niedziela: 9.00 -17.00
wstęp wolny 

Dane kontaktowe:
Fundacja im. Zofii Kossak
Górki Wielkie, ul. Stary Dwór 4
tel. (33) 851 03 51

www.dworkossakow.pl