Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Aktualności / Aktuality

Zapraszamy do polubienie profilu projektu na Facebooku - Kliknij tutaj!

Informacje o projekcie na stronie Partnera Słowackiego
- Kliknij Tutaj!

-----------------------------------------------

"Puzzlościeżka" - przypominamy oraz zapraszamy do udziału w grze terenowej! 

PL:
Odkrywamy dla Was polsko-słowackie pogranicze zapraszając do udziału w grze terenowej, którą jest podróż przez miejsca „pachnące” drewnem. Na szlaku zobaczycie drewnianą architekturę (stare chałupy i kościoły), zabawki i przedmioty użytkowe, ogromne rzeźby, odwiedzicie parki i drewniane place zabaw. Wszędzie tam poczujecie magiczną moc drzewa w wielu jego odsłonach i metamorfozach.

Aby wziąć udział w zabawie:

- zapoznajcie się z regulaminem

- odbierzcie drewniane pudełko (do którego zbierać będziecie puzzle) z:

     1. Informacji Turystycznej w Brennej, ul. Wyzwolenia 77, 43-438 Brenna, (PL)

      lub

      2. Urzędu Gminy w Babinie, Babín 50, 029 52 Hruštín (SK)

- polecamy zainstalować aplikację „Elykozrut”, która poprowadzi Was do wszystkich miejsc https://play.google.com/store/apps/details?id=sk.customdev.elykozrut&gl=PL

 

Zadaniem uczestnika gry jest odwiedzenie wskazanych miejsc na samochodowym szlaku oraz zebranie wszystkich drewnianych puzzli, które stanowią jednocześnie nagrodę w zabawie.
Możecie rozpocząć  w dowolnym, jednym  z dwudziestu miejsc wyznaczonych na szlaku. Najwygodniej jednak jest zacząć w Brennej (PL) lub w Babinie (SK). W każdym z miejsc znajdują się tablice informacyjne, na których znajdziecie informacje gdzie odebrać puzzel danej atrakcji.

 

SK:

Objavujeme pre Vás poľsko-slovenské pohraničie a pozývame Vás sa zúčastniť terénnej hry, ktorá je putovaním miestami „voňajúcimi” drevom. Na trase uvidíte drevenú architektúru (staré chalupy a kostoly), hračky a úžitkové predmety, mohutné sochy, navštívite parky a drevené detské ihriská. Všade tam pocítite magickú silu dreva v jeho rôznych podobách a metamorfózach.

Ak sa chcete zúčastniť hry:
- oboznámte sa s pravidlami zverejnenými na internetovej stránke: www.brenna.org.pl

- vyzdvihnite si drevenú škatuľku (do ktorej budete zbierať puzzle) z:

                1. Turistického informačného centra v obci Brenna, Wyzwolenia 77, 43-438 Brenna, (PL)

                 alebo    

                 2. Obecného úradu v Babíne, adresa: Babín 50, 029 52 Hruštín (SK)

- odporúčame, aby ste si stiahli aplikáciu „Elykozrut”, ktorá Vás bude navigovať na všetky miesta na trase.

Úlohou účastníka hry je navštíviť uvedené miesta na automobilovej trase a pozbierať všetky drevené puzzle, ktoré sú zároveň cenou v tejto hre. Môžete začať na ľubovoľne zvolenom jednom z dvadsiatich miest označených na trase. Najpohodlnejšie je však začínať v Brennej (PL) alebo v Babíne (SK). Na každom mieste sú umiestnené informačné tabule, na je napísané, kde si môžete vyzdvihnúť puzzle danej atraktivity.

-----------------------------------------------

 

PL:

Zapraszamy na uroczyste otwarcie stałej ekspozycji dzieł Siváňa (SK - Babin) zrealizowanej w ramach projektu Za woniom drewna. Miejsce odpoczynku, ścieżka edukacyjna, zadaszona scena, ogród ziołowy, elementy małej architektury drewnianej oraz rzeźby stworzone przez rzeźbiarzy słowackich i polskich na cześć „Dziadka Sivana”. W programie: występ zespółu folklorystycznego Lokčan, muzyka dęta z Lokce i akordeonisci z Babína.

Udział w wydarzeniu w trybie OTP (osoby w pełni zaszczepione, przebadane z wynikiem ujemnym, po chorobie covid 19 do 180 dni).


SK:
Pozývame Vás slávnostné otvorenie nového priestoru realizovaného v rámci projektu Za vôňou dreva. Nachádza sa v ňom oddychová zóna, náučný chodník, zastrešené javisko, bylinková záhradka, prvky drobnej drevenej architektúry a plastiky vytvorené slovenskými a poľskými rezbármi na počesť "deda Siváňa". V programe sa predstaví folklórna skupina Lokčan, dychová hudba z Lokce i harmonikári z Babína. 

Účast na podujatí v režime OTP (osoby plne zaočkované, tešstované z negatívnym výsledkom, po prekonaní covid 19 do 180 dní od prekonania).

-----------------------------------------------

Zapraszamy do Babina!

 

-----------------------------------------------

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych naszym transgranicznym projektem i nie tylko, na Dni Otwarte Funduszy Europejskich, które odbędą się 16 lipca 2021 r. obok Transgranicznej Strefy Kultury w Górkach Wielkich przy ulicy Sportowej 8. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10:00. Na miejscu czeka wiele atrakcji ! W tym roku zagości u nas stoisko Programu Interreg Polska-Słowacja, w ramach którego otrzymaliśmy dofinansowanie na nasz projekt „Za woniom drzewa”.

https://ewt.slaskie.pl/czytaj/dzien_otwarty_projektu_pn__za_woniom_drzewa___spotkanie_promocyjno_informacyjne_interreg_polska_slowacja

 

-----------------------------------------------

Zdecydowanie czerwiec 2021 należy do najaktywniejszych miesięcy pod względem  wydarzeń realizowanych w naszym projekcie. Bowiem w tym letnim już miesiącu odbyły się jeszcze Warsztaty nr 2  „W drodze za woniom drzewa”. Tym razem warsztaty były nastawione na aktywność fizyczną, bowiem odbyły się 2 wycieczki (2 odsłony wydarzenia)  z przewodnikiem na terenie Gminy Brenna.  Celem pierwszej z nich była słynna Jodła znajdująca się na terenie Masywu Kotarza. Natomiast podczas drugiej m.in. zwiedziliśmy Dworek Myśliwski „Konczakówka”. Pomimo panujących upałów dzieci zarówno polskie jak i słowackie miło i aktywnie spędziły czas. Była to przyjemna odmiana po wielu miesiącach spędzonych w domu przez panującą pandemie Covid-19. Oczywiście w trakcie wycieczek przewodnik dzielił się z uczestnikami różnego rodzaju ciekawostkami przyrodniczymi i ekologicznymi.

 

 

 

 

-----------------------------------------------

14 czerwca 2021 r. odbyło się oficjalne otwarcie Transgranicznej Strefy Kultury w Górkach Wielkich!

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich partnerów projektu „Za woniom drzewa”, przedstawiciele WST, Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego, kontrolerzy, Dyrektorzy Szkół Podstawowych i przedszkoli, a także polskie i słowackie dzieci. Ta nowa, nietuzinkowa atrakcja dla dzieci powstała w okolicy Ośrodka pod Brandysem. Transgraniczna Strefa Kultury (TSK) nawiązuje do życia i twórczości lokalnej pisarki Zofii Kossak. Jeśli ktoś odwiedził  Muzeum Zofii Kossak w Górkach Wielkich na pewno szybko spostrzeże inspirację – Dwór Kossaków. Znajdujące się na terenie TSK bajkowe motywy nawiązują do książki „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata”.

 

 

 

-----------------------------------------------

Warsztaty nr 1 – „Nasze cudowne drzewa – skarby ludzi i zwierząt” to kolejne wydarzenie, które Gmina Brenna przygotowała w ramach projektu. W czerwcu dzieci z Gminy Brenna wraz z dziećmi z Gminy Babin wzięły udział w aż dwóch odsłonach tego warsztatu, który dotyczył przyrody pogranicza polsko-słowackiego oraz ekologii. Wydarzenie odbyło się Transgranicznym Ogrodzie Zielin, który również powstał w ramach projektu „Za woniom drzewa”. Podczas warsztatów dzieci poznały wiele interesujących faktów na temat drzew oraz ekologii. Na zakończenie każdego z warsztatów dzieci otrzymały specjalne książki opisujące poszczególne gatunki drzew. Warsztaty nr 1 wyzwoliły w naszych polsko-słowackich uczestnikach zamiłowanie do dendrologii i ekologii.

 

 

 

-----------------------------------------------

W dniach 10.06 i 17.06 odbyły się Warsztaty nr 3 – „Drzewa z naszej wyobraźni”, które zorganizowała Gmina Brenna w Przedszkolu Publicznym w Górkach Małych. Ze względu na pandemię Covid-19 warsztaty odbyły się w formie zdalnej. Nasze przedszkolaki połączyły się online z dziećmi ze słowackiej Gminy Babin. Pierwszy warsztat dotyczył książki Z. Kossak „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata” a drugi baśni M. Durickovej pt „Drzewo, co wszystko upiększa, woda, co wszystko ożywia i ptaszek, co wszystko wyjawia”. Podczas tego wydarzenia dzieci obejrzały przygotowane wcześniej przez Gminę Brenna adaptację obu książek. Następnie uczestniczyły w ciekawej pogadance dotyczącej obu adaptacji oraz wykonały prace plastyczne nawiązujące do tematu warsztatów. Oczywiście nie odbyło się bez pokazu prac jak i braw, którymi dzieci nagrodziły siebie nawzajem. Warsztaty poprowadziła Pani Małgorzata Cieślar a o dobrą komunikację zadbała Pani tłumacz - Joanna Grzeszek.

 

 

 

-----------------------------------------------

Zapraszamy nawarsztaty plecionkarstwa!

-----------------------------------------------

Zapraszamy na plener malarski!

 

-----------------------------------------------

Dzieci z Brennej wróciły z warsztarów! 

 

 

 

 

-----------------------------------------------

Zaproszenie do udziału w „Warsztatach  nauki gry na instrumentach  drewnianych”
12-13 CZERWCA 2021 r. - Beskidzki Dom Zielin „Przytulia”, Brenna, ul. Wyzwolenia 69

Warsztaty gry na instrumentach ludowych skierowane są dla dzieci szkolnych (szkoła podstawowa) z Polski i Słowacji. Uczestnicy poznają tradycje i zwyczaje pogranicza polsko-słowackiego. 
Zajęcia odbywać będą się przez dwa dni w grupach 10 - 15 osobowych. Warsztaty dostępne również dla osób niepełnosprawnych. Ilość miejsc ograniczona do czterdziestu osób, decyduje kolejność zgłoszeń. 
Zapisy przyjmowane są: Beskidzki Dom Zielin „Przytulia”, 43-438 Brenna, ul. Wyzwolenia 69, domzielin@brenna.org.pl
 

-----------------------------------------------

Uczymy się, słuchamy i wspólnie gramy - zaproszenie na warsztaty

Termin wydarzenia: 31.05. – 04.06.2021 r.
Miejsce: Pensjonat Hrubjak, Oravská Polhora
Dla kogo: dzieci w wieku od 11 do 15 lat, maksymalnie 15 osób
Zapewniamy codzienny przewóz dzieci autobusem z Babína do Oravskiej Polhory i z powrotem.
Organizator zapewnia całodzienne wyżywienie, materiały i narzędzia, lektora i bogaty program.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, zgłoszenia można dokonać przez wypełnienie
karty uczestnika zamieszczonej na www.babin.sk w zakładce Za woniom drzewa
Więcej informacji: obecbabin@orava.sk, 00421 905 569 465

Zapraszamy na warsztaty.
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z tradycjami wytwarzania i gry na instrumentach ludowych - zdobędą umiejętność wytwarzania piszczałki sześciootworowej oraz grania na niej prostych melodii. Spotkają nowych przyjaciół i będą miały styczność z językiem sąsiedniego narodu, w ramach programu towarzyszącego odwiedzą Izbę Gajdzisty, Gajówkę Hviezdoslava pod Babią Górą, szałas i punkt widokowy. Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem wszystkich obowiązujących środków w zakresie przeciwdziałania epidemii.

-----------------------------------------------

Po ponad rocznej przerwie, spowodowanej pandemią, udało się znów spotkać w Brennej z naszym słowackim partnerem – Gminą Babin.

Na spotkaniu zostały przekazane partnerom projektu drewniane teatrzyki wraz z adaptacjami dwóch dzieł książki Zofii Kossak „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata” oraz baśni słowackiej pt. „Drzewo, co wszystko upiększa, woda, co wszystko ożywia i ptaszek, co wszystko wyjawia” Marii Ďuríčkovej. O wyżej wymienione adaptacje oprócz Gminy Babin i OPKiS wzbogacą się nasze placówki przedszkolne i szkolne wraz z Biblioteką publiczną. Dzieła będą przedstawiane dzieciom podczas zajęć. Z powodu panującej pandemii i licznych ograniczeń z nią związanych, planujemy również nagrać obie adaptacje w dwóch językach, polskim i słowackim, tak, by każdy mógł zapoznać się z tymi utworami. Ponadto w ramach projektu w Gminie Brenna powstał Transgraniczny Ogród Zielin przy ul. Góreckiej 224, gdzie można doświadczyć natury poprzez naukę i zabawę. W ogrodzie będą prowadzone zajęcia, podczas których uczniowie będą poszerzać wiedzę z przyrody i ekologii, poznawać dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe pogranicza polsko-słowackiego, obcując bezpośrednio z naturą. W Górkach Wielkich dobiegają końca prace związane z utworzeniem Transgranicznej Strefy Kultury, zlokalizowanej przy ul. Sportowej „na Brandysie”. Jest to bajkowa strefa zabawy i wypoczynku dla dzieci, składająca się z wielu drewnianych konstrukcji inspirowana dziełem Z. Kossak „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata” Obie partnerskie Gminy połączy Szlak samochodowy Za woniom drzewa. Ma on swój początek w Brennej, a kończy się na Słowacji w Gminie Babin. Na jego trasie znajduje się 20 niezwykłych miejsc, które  pomogą poznać historię i kulturę pogranicza. Kozia Zagroda, Dworek myśliwski „Konczakówka”, Dąb Sobieskiego, Aleja Legend i Podań, Kurna Chata Kawuloków, Muzeum Gajdoszy, Gajówka Hviezdoslava czy Slanicka Wyspa Sztuki - to niektóre z miejsc znajdujących się na wspomnianym Szlaku samochodowym. Podążając „Za woniom drzewa” będziemy mogli głębiej poznać pogranicze polsko-słowackie i bogactwo przyrodnicze i kulturowe, jakie się na nim znajduje. Odwiedzając wszystkie atrakcje na szlaku będzie można wziąć  udział w grze plenerowej „Puzzlościeżka”, której główną nagrodą będą zestawy unikalnych drewnianych puzzli, nawiązujące do szlaku samochodowego Za woniom drzewa. W ramach projektu powstanie również specjalna aplikacja mobilna, ułatwiająca podróżowanie po tym szlaku.  W planach są także plenery rzeźbiarskie oraz warsztaty w trakcie których będzie można zrobić drewniane zabawki, na te warsztaty zapraszamy do Beskidzkiego Domu Zielin „Przytulia”. Międzynarodowy projekt jest realizowany przez Gminę Brenna i Babin wraz z Ośrodkiem Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna, współfinansowany w 85% ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.  

-----------------------------------------------
Utopiec - Gazda Brennicy dumnie prezentuje grę w puzzle "Drewienko", która prowadzi przez wszystkie atrakcje wchodzące w skład szlaku "Za Wonim Drzewa". Już niebawem, dostępna będzie aplikacja mobilna, ułatwiająca zabawę. Wtedy też rozpoczniemy rozgrywkę! 

-----------------------------------------------

Przedstawianie teatralne Przygody Kacperka Góreckiego Skrzata na motywach bajki Zofii Kossak.
Wykonanie: Grupa „Sówki” Dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Górkach Wielkich. Scenariusz i reżyseria: Anna Holeksa.

-----------------------------------------------

Nasz projekt miał zaszczyt bradz udział w Dniach Otwartych Fundyszy Europejskich,
zapraszamy do oglądania relacji: 

-----------------------------------------------

Film z pleneru rzeźbiarskiego "Utopcowe Improwizacje" - zapraszamy do oglądania!

-----------------------------------------------

 

Już niebawem „Warsztaty nauki gry na instrumentach drewnianych”

Zapisy przyjmowane są w BDZ "Przytulia", dokumenty do wypełnienia znajdują się w dziale "materiały do pobrania"

 

-----------------------------------------------

"Utopcowe improwizacje" - Międzynarodowy plener rzeźbiarski z udziałem artystów z Polski i Słowacji rozpoczyna sie 1 września. 

01-07.09.20 r. - plener w Parku Turystyki w Brennej

jesień 2020 r. - wystawa poplenerowa w Parku Turystyki -----------------------------------------------

28 lipca 2020r.

Zakonczył sie nabór uczestników na "Wyjazd na Dziecięcy Plener Rzeźbiarski" zaplanowany w Babinie w dniach od 12 do 14 sierpnia 2020r.

   

-----------------------------------------------

4 czerwca 2020r.

Dzisiaj przeprowadzono odbiór końcowy Transgranicznego Ogrodu Zielin znajdującego się przy Szkole Podstawowej nr 1 w Brennej na ul. Góreckiej 224. O oficjalnym otwarciu ogrodu będziemy informować poprzez kalendarz imprez https://turysta.brenna.org.pl/pl/events/2020/06

  

-----------------------------------------------

Maj 2020r.

Nie zwalniamy tempa. Prace trwają nad Transgraniczną Strefą Kultury w Górkach Wielkich i Transgranicznym Ogrodem Zielin. Powstają już pierwsze drewniane konstrukcje, które później zostaną umieszczone w Transgranicznej Strefie Kultury. Tworzone są domki, zadaszenia i mosty. Całość wygląda obiecująco.

    

Na terenie Transgranicznego Ogrodu Zielin, również dużo się dzieje. Powstały już ścieżki oraz została zbudowana drewniana wiata. Czekamy na lepszą pogodę by zacząć sadzić drzewa, krzewy, zioła i inne rośliny, które za niedługo będziemy mogli podziwiać na terenie ogrodu.

   

-----------------------------------------------

Marzec 2020r.

Gmina Brenna wyłoniła wykonawców inwestycji będących częścią projektu:

  1. Pierwsza z nich dotyczy utworzenia Transgranicznej Strefy Kultury przy ulicy Sportowej w Górkach Wielkich - Aranżacja tego miejsca nawiązywać będzie do książki Zofii Kossak „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata”. Powstaną tam huśtawki, w tym przystosowana do potrzeb dzieci niepełnosprawnych huśtawka - bocianie gniazdo oraz zabawowe obiekty: „Dwór Kossaków”, „Magiczny las” i „Wioska skrzatów”. Znajdą się tam również parkowe ławki, solarne latarnie, tak zwane bezpieczne nawierzchnie oraz zostanie wykonane nowe ogrodzenie. W sąsiedztwie Transgranicznej Strefy Kultury pojawi się także przedłużona promenada ośrodka „Pod Brandysem” i miejsca postojowe dla samochodów. Przetarg wygrała spółka Apis z Jarosławia, której oferta wynosiła 539 466 zł.
  2. Druga Inwestycja to stworzenie Transgranicznego Ogrodu Zielin w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 1 w Brennej przy ul. Góreckiej - Będzie to drewniana wiata o powierzchni 32 metrów kwadratowych oraz ogród zielin wraz z pergolą, drewnianymi stołami i ławkami oraz stolikami ogrodniczo-warsztatowymi, służącymi do prowadzenia różnych warsztatów z zakresu dziedzictwa przyrodniczego pogranicza polsko-słowackiego. - Zaplanowaliśmy to jako miejsce edukacyjne dla naszej młodzieży, umożliwiające bliskie obcowanie z przyrodą, sadzenie roślin, a następnie dbanie o nie i obserwowanie ich rozwoju. Przetarg wygrało konsorcjum trzech podmiotów gospodarczych, którego liderem jest firma Usługi Ogólnobudowlane Radosław Greń. Wartość inwestycji, której finał planowany jest na koniec maja, to 140 721 zł.

Należy podkreślić że aż 85 procent kosztów obu wymienionych zadań sfinansowane zostanie ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska Słowacja 2014-2020.

-----------------------------------------------

Luty 2020

Mamy logo!

Projekt może sie pochwailić swoim własnym logotypem oraz leyoutem, wszystko do pobrania pod adresem: https://turysta.brenna.org.pl/pl/materialy-do-pobrania

-----------------------------------------------

8 stycznia 2020

Udało się! Nasz projekt został wybrany do dofinansowania i w dniu dzisiejszym Wójt Gminy Brenna – Jerzy Pilch podpisał umowę o dofinansowanie. Teraz wspólnie z Gminą Babin i OPKiS możemy przystąpić do realizacji naszego projektu „Za woniom drzewa”. Dofinansowanie będzie wynosiło aż 85% !

Poniżej przedstawiamy planowany harmonogram wydarzeń:*

15-16.05.2020 - Warsztaty gry na instrumentach dla dzieci (Przytulia)

21-27.06.2020 – Plener rzeźbiarski (Park Turystyki)

18.07.2020 - Przedstawienie teatralne ( Brandys Górki Wielkie)

12-14.08.2020 – Plener rzeźbiarski (Gmina Babin)

11.2020 – Warsztaty plecionkarstwa (Przytulia)

10.2020-05.2021 – Warsztaty z pracownikami Lasów Państwowych, przyrodnikami pn. „Nasze cudowne drzewa – skarby ludzi i zwierząt” połączone z zabawami przyrodniczo-badawczymi (Transgraniczny Ogród Zielin),

09.2020-06.2021 – Warsztaty „ W drodze za woniom drzewa” z pogadankami o pomnikach na pograniczy PL-SK oraz pieszymi wycieczkami z przewodnikiem (Transgraniczny Ogród Zielin),

09.2020-07.2021 – Warsztaty „Drzewa naszej wyobraźni” (Transgraniczny Ogród Zielin),

*O szczegółowych datach planowanych wydarzeń będziemy informować na bieżąco na naszej stronie w zakładce „kalendarz imprez”  -> https://turysta.brenna.org.pl/pl/events/2020/04

-----------------------------------------------

15 października 2019 r.

W październiku podpisaliśmy Umowę partnerstwa z Gminą Babin i Ośrodkiem Promocji Kultury i sportu w Brennej , by wspólnie realizować projekt pn. „Za woniom drzewa”. Spotkanie odbyło się w Urzędzie Gminy Brenna.

-----------------------------------------------

2018 r.

Po wielu spotkaniach roboczych zacieśniających więzi pomiędzy gminami, wspólnie przystąpiliśmy do pisania Wniosku o przyznanie dofinansowania w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 dla naszego projektu. Mamy nadzieję, że nasze starania zostaną docenione i wniosek zostanie zaakceptowany.

-----------------------------------------------

9 czerwca 2016 r.

Początek współpracy. Tego dnia Gmina Brenna  wraz z Gminą Babin zawiązały przyjaźń.