Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Aktualności / Aktuality

Zapraszamy do polubienie profilu projektu na Facebooku - Kliknij tutaj!

Informacje o projekcie na stronie Partnera Słowackiego
- Kliknij Tutaj!

------------------------------------------

W ramach trwałości projektu „Za woniom drzewa” realizowane były w tym roku dwa pięciodniowe plenery.

W dniach 26-30.06.2023 r. - plener malarski dla dzieci pt. „To czego nie widać”. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się ze światem magicznych stworzeń zamieszkujących Dwór w Górkach Wielkich. Rozwijali umiejętności plastyczne i znajomość techniki malarstwa akrylowego na płótnie, a przy tym poznali trzy style malarskie (impresję, symbolizm i abstrakcję). Plener poprowadziła Ewa Grzegorczyk. Przez pięć kolejnych dni na płótnach uzdolnionych uczestników malarskiego pleneru pojawiały się oblicza chochlików, skrzatów i innych niewidzialnych, domowych istot.

W terminie 31.7.2023 – 5.8.2023 r. - III Plener rzeźbiarski pn. „Kacperkowe improwizacje”. Zaproszono rzeźbiarzy uczestników poprzedniej edycji zarówno z Polski jak i Słowacji. Przez pięć plenerowych dni powstało 8 figur inspirowanych baśniami i legendami, każda w innym stylu. Artyści wykazali się wyobraźnią i wielkim kunsztem tworząc piękne postacie: skrzata Kacperka, Utopca, Czarownicy, Rusałki, Kanapona oraz Sowy złodziejki. Wkrótce będzie je można podziwiać na „Bajkowym szlaku Utopca”, a jeszcze przez pewien czas prezentować się będą przed sceną amfiteatru.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W ramach trwałości projektu „Za woniom drzewa”, Ośrodek Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna organizuje III Plener rzeźbiarski pn. „Kacperkowe improwizacje”. Został on zaplanowany w terminie 31.7.2023 – 5.8.2023.

Informacje można uzyskać pod nr. tel.: 33 8536 550

Regulamin do pobrania: https://turysta.brenna.org.pl/pl/events/plener-rzezbiarski-kacperkowe-improwizacje

lub https://turysta.brenna.org.pl/pl/materialy-do-pobrania-materialy-na-stiahnutie

 

-------------------------------------------

"Puzzlościeżka" - przypominamy oraz zapraszamy do udziału w grze terenowej! 

PL:
Odkrywamy dla Was polsko-słowackie pogranicze zapraszając do udziału w grze terenowej, którą jest podróż przez miejsca „pachnące” drewnem. Na szlaku zobaczycie drewnianą architekturę (stare chałupy i kościoły), zabawki i przedmioty użytkowe, ogromne rzeźby, odwiedzicie parki i drewniane place zabaw. Wszędzie tam poczujecie magiczną moc drzewa w wielu jego odsłonach i metamorfozach.

Aby wziąć udział w zabawie:

- zapoznajcie się z regulaminem

- odbierzcie drewniane pudełko (do którego zbierać będziecie puzzle) z:

     1. Informacji Turystycznej w Brennej, ul. Wyzwolenia 77, 43-438 Brenna, (PL)

      lub

      2. Urzędu Gminy w Babinie, Babín 50, 029 52 Hruštín (SK)

- polecamy zainstalować aplikację „Elykozrut”, która poprowadzi Was do wszystkich miejsc https://play.google.com/store/apps/details?id=sk.customdev.elykozrut&gl=PL

 

Zadaniem uczestnika gry jest odwiedzenie wskazanych miejsc na samochodowym szlaku oraz zebranie wszystkich drewnianych puzzli, które stanowią jednocześnie nagrodę w zabawie.
Możecie rozpocząć  w dowolnym, jednym  z dwudziestu miejsc wyznaczonych na szlaku. Najwygodniej jednak jest zacząć w Brennej (PL) lub w Babinie (SK). W każdym z miejsc znajdują się tablice informacyjne, na których znajdziecie informacje gdzie odebrać puzzel danej atrakcji.

 

SK:

Objavujeme pre Vás poľsko-slovenské pohraničie a pozývame Vás sa zúčastniť terénnej hry, ktorá je putovaním miestami „voňajúcimi” drevom. Na trase uvidíte drevenú architektúru (staré chalupy a kostoly), hračky a úžitkové predmety, mohutné sochy, navštívite parky a drevené detské ihriská. Všade tam pocítite magickú silu dreva v jeho rôznych podobách a metamorfózach.

Ak sa chcete zúčastniť hry:
- oboznámte sa s pravidlami zverejnenými na internetovej stránke: www.brenna.org.pl

- vyzdvihnite si drevenú škatuľku (do ktorej budete zbierať puzzle) z:

                1. Turistického informačného centra v obci Brenna, Wyzwolenia 77, 43-438 Brenna, (PL)

                 alebo    

                 2. Obecného úradu v Babíne, adresa: Babín 50, 029 52 Hruštín (SK)

- odporúčame, aby ste si stiahli aplikáciu „Elykozrut”, ktorá Vás bude navigovať na všetky miesta na trase.

Úlohou účastníka hry je navštíviť uvedené miesta na automobilovej trase a pozbierať všetky drevené puzzle, ktoré sú zároveň cenou v tejto hre. Môžete začať na ľubovoľne zvolenom jednom z dvadsiatich miest označených na trase. Najpohodlnejšie je však začínať v Brennej (PL) alebo v Babíne (SK). Na každom mieste sú umiestnené informačné tabule, na je napísané, kde si môžete vyzdvihnúť puzzle danej atraktivity.

-----------------------------------------------

 

PL:

Zapraszamy na uroczyste otwarcie stałej ekspozycji dzieł Siváňa (SK - Babin) zrealizowanej w ramach projektu Za woniom drewna. Miejsce odpoczynku, ścieżka edukacyjna, zadaszona scena, ogród ziołowy, elementy małej architektury drewnianej oraz rzeźby stworzone przez rzeźbiarzy słowackich i polskich na cześć „Dziadka Sivana”. W programie: występ zespółu folklorystycznego Lokčan, muzyka dęta z Lokce i akordeonisci z Babína.

Udział w wydarzeniu w trybie OTP (osoby w pełni zaszczepione, przebadane z wynikiem ujemnym, po chorobie covid 19 do 180 dni).


SK:
Pozývame Vás slávnostné otvorenie nového priestoru realizovaného v rámci projektu Za vôňou dreva. Nachádza sa v ňom oddychová zóna, náučný chodník, zastrešené javisko, bylinková záhradka, prvky drobnej drevenej architektúry a plastiky vytvorené slovenskými a poľskými rezbármi na počesť "deda Siváňa". V programe sa predstaví folklórna skupina Lokčan, dychová hudba z Lokce i harmonikári z Babína. 

Účast na podujatí v režime OTP (osoby plne zaočkované, tešstované z negatívnym výsledkom, po prekonaní covid 19 do 180 dní od prekonania).

-----------------------------------------------

Zapraszamy do Babina!

 

-----------------------------------------------

PL:

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych naszym transgranicznym projektem i nie tylko, na Dni Otwarte Funduszy Europejskich, które odbędą się 16 lipca 2021 r. obok Transgranicznej Strefy Kultury w Górkach Wielkich przy ulicy Sportowej 8. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10:00. Na miejscu czeka wiele atrakcji ! W tym roku zagości u nas stoisko Programu Interreg Polska-Słowacja, w ramach którego otrzymaliśmy dofinansowanie na nasz projekt „Za woniom drzewa”.

https://ewt.slaskie.pl/czytaj/dzien_otwarty_projektu_pn__za_woniom_drzewa___spotkanie_promocyjno_informacyjne_interreg_polska_slowacja

SK:

Pozývame všetkých, ktorí majú záujem o náš a aj iné cezhraničné projekty, na Deň otvorených dverí európskych fondov, ktorý sa bude konať 16. júla 2021 pri Cezhraničnej zóne kultúry v obci Górki Wielkie na ulici Sportowej 8. Podujatie sa začne o 10.00 hodine. Na mieste Vás čaká mnoho atrakcií! Tento rok máme česť hostiť stánok Programu Interreg Poľsko – Slovensko, z prostriedkov ktorého nám bol poskytnutý finančný príspevok pre projekt „Za vôňou dreva”.

https://ewt.slaskie.pl/czytaj/dzien_otwarty_projektu_pn__za_woniom_drzewa___spotkanie_promocyjno_informacyjne_interreg_polska_slowacja

-----------------------------------------------

PL:

Zdecydowanie czerwiec 2021 należy do najaktywniejszych miesięcy pod względem  wydarzeń realizowanych w naszym projekcie. Bowiem w tym letnim już miesiącu odbyły się jeszcze Warsztaty nr 2  „W drodze za woniom drzewa”. Tym razem warsztaty były nastawione na aktywność fizyczną, bowiem odbyły się 2 wycieczki (2 odsłony wydarzenia)  z przewodnikiem na terenie Gminy Brenna.  Celem pierwszej z nich była słynna Jodła znajdująca się na terenie Masywu Kotarza. Natomiast podczas drugiej m.in. zwiedziliśmy Dworek Myśliwski „Konczakówka”. Pomimo panujących upałów dzieci zarówno polskie jak i słowackie miło i aktywnie spędziły czas. Była to przyjemna odmiana po wielu miesiącach spędzonych w domu przez panującą pandemie Covid-19. Oczywiście w trakcie wycieczek przewodnik dzielił się z uczestnikami różnego rodzaju ciekawostkami przyrodniczymi i ekologicznymi.

SK:

Jún 2021 je nepochybne najbohatším mesiacom na podujatia realizované v rámci nášho projektu. V tomto letnom mesiaci sa už uskutočnili workshopy č. 2 „Na ceste za vôňou dreva”. Tentoraz boli workshopy zamerané na fyzickú aktivitu, a preto sme usporiadali 2 túry (2 osobitné exkurzie) so sprievodcom územím gminy Brenna. Cieľom prvej bola známa jedľa, ktorá rastie na vrchu Kotarz. V rámci druhej túry sme navštívili Poľovnícky zámoček „Konczakówka”. Napriek horúčavám strávili poľské a slovenské deti čas príjemne a aktívne. Bolo to zaujímavé spestrenie po niekoľkých mesiacoch strávených doma kvôli pandémii covid-19. V priebehu túr sprievodca samozrejme oboznámil účastníkov so zaujímavými informáciami o prírode a ekológii rôzneho druhu.

 

 

 

 

-----------------------------------------------

PL:

14 czerwca 2021 r. odbyło się oficjalne otwarcie Transgranicznej Strefy Kultury w Górkach Wielkich!

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich partnerów projektu „Za woniom drzewa”, przedstawiciele WST, Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego, kontrolerzy, Dyrektorzy Szkół Podstawowych i przedszkoli, a także polskie i słowackie dzieci. Ta nowa, nietuzinkowa atrakcja dla dzieci powstała w okolicy Ośrodka pod Brandysem. Transgraniczna Strefa Kultury (TSK) nawiązuje do życia i twórczości lokalnej pisarki Zofii Kossak. Jeśli ktoś odwiedził  Muzeum Zofii Kossak w Górkach Wielkich na pewno szybko spostrzeże inspirację – Dwór Kossaków. Znajdujące się na terenie TSK bajkowe motywy nawiązują do książki „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata”.

SK;

Dňa 14. júna 2021 sa uskutočnilo oficiálne otvorenie Cezhraničnej zóny kultúry v obci Górki Wielkie!

Slávnosti sa zúčastnili zástupcovia všetkých partnerov projektu „Za vôňou dreva”, zamestnanci STS, predstavitelia Maršalkovského úradu Sliezskeho vojvodstva, kontrolóri, riaditelia základných a materských škôl, a predovšetkým poľské a slovenské deti. Táto nezvyčajná nová atrakcia pre deti vznikla v areáli strediska Pod Brandysem. Cezhraničná zóna kultúry (CZK) nadväzuje na život a tvorbu spisovateľky, ktorá tu žila, Zofie Kossak. Ten, kto navštívil Múzeum Zofie Kossak v obci Górki Wielkie, ktoré sídli v kúrii Kossakovcov, si určite všimne inšpiráciu. Rozprávkové motívy, ktoré sa vyskytujú v CZK, pochádzajú z knihy „Patálie Gašparka, góreckého škriatka”.

 

 

 

 

-----------------------------------------------

PL:

Warsztaty nr 1 – „Nasze cudowne drzewa – skarby ludzi i zwierząt” to kolejne wydarzenie, które Gmina Brenna przygotowała w ramach projektu. W czerwcu dzieci z Gminy Brenna wraz z dziećmi z Gminy Babin wzięły udział w aż dwóch odsłonach tego warsztatu, który dotyczył przyrody pogranicza polsko-słowackiego oraz ekologii. Wydarzenie odbyło się Transgranicznym Ogrodzie Zielin, który również powstał w ramach projektu „Za woniom drzewa”. Podczas warsztatów dzieci poznały wiele interesujących faktów na temat drzew oraz ekologii. Na zakończenie każdego z warsztatów dzieci otrzymały specjalne książki opisujące poszczególne gatunki drzew. Warsztaty nr 1 wyzwoliły w naszych polsko-słowackich uczestnikach zamiłowanie do dendrologii i ekologii.

SK:

Workshopy č. 1 – „Naše prekrásne stromy – poklady ľudí a zvierat” je ďalším podujatím pripraveným gminou Brenna v rámci projektu. V júni sa deti z gminy Brenna spolu s deťmi z Babína dvakrát zúčastnili workshopov venovaných prírode poľsko-slovenského pohraničia a ekológii. Workshopy sa konali v Cezhraničnej záhrade zeliniek, ktorá tiež vznikla v rámci projektu „Za vôňou dreva”. V priebehu workshopov deti spoznali veľa zaujímavých informácií o stromoch a ekológii. Na záver workshopov dostalo každé dieťa špeciálnu knihu, v ktorej sú opísané jednotlivé druhy stromov. Workshop č.1 povzbudil v poľských a slovenských mladých účastníkoch záujem o dendrológiu a ekológiu.

 

 

 

 

-----------------------------------------------

PL:

W dniach 10.06 i 17.06 odbyły się Warsztaty nr 3 – „Drzewa z naszej wyobraźni”, które zorganizowała Gmina Brenna w Przedszkolu Publicznym w Górkach Małych. Ze względu na pandemię Covid-19 warsztaty odbyły się w formie zdalnej. Nasze przedszkolaki połączyły się online z dziećmi ze słowackiej Gminy Babin. Pierwszy warsztat dotyczył książki Z. Kossak „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata” a drugi baśni M. Durickovej pt „Drzewo, co wszystko upiększa, woda, co wszystko ożywia i ptaszek, co wszystko wyjawia”. Podczas tego wydarzenia dzieci obejrzały przygotowane wcześniej przez Gminę Brenna adaptację obu książek. Następnie uczestniczyły w ciekawej pogadance dotyczącej obu adaptacji oraz wykonały prace plastyczne nawiązujące do tematu warsztatów. Oczywiście nie odbyło się bez pokazu prac jak i braw, którymi dzieci nagrodziły siebie nawzajem. Warsztaty poprowadziła Pani Małgorzata Cieślar a o dobrą komunikację zadbała Pani tłumacz - Joanna Grzeszek.

SK:

V dňoch 10. 06. a 17. 06. sa konali workshopy č. 3 – „Stromy z našej fantázie”, ktoré gmina Brenna usporiadala vo Verejnej materskej škole v obci Górki Małe. Kvôli pandémii covid-19 sa workshopy konali dištančne. Naše deti sa online spojili s deťmi zo slovenskej obce Babín. Prvý workshop bol venovaný knihe Z. Kossak „Patálie Gašparka, góreckého škriatka” a druhý rozprávke M. Ďuríčkovej s názvom „Strom, čo všetko okrašľuje, voda, čo všetko oživuje a vtáčik, čo všetko vyjaví”. V rámci workshopov si deti pozreli gminou Brenna skôr pripravené divadelné adaptácie oboch kníh. Následne sa zúčastnili zaujímavého rozhovoru o týchto predstaveniach a tvorili výtvarné práce súvisiace s témou workshopov. Samozrejme nechýbala prezentácia diel a potlesk, ktorým sa deti navzájom ocenili. Workshop viedla pani Małgorzata Cieślar a dorozumieť sa nám pomohla tlmočníčka Joanna Grzeszek.

 

 

 

 

-----------------------------------------------

Zapraszamy na warsztaty plecionkarstwa!

 

-----------------------------------------------

Zapraszamy na plener malarski!

 

-----------------------------------------------

Dzieci z Brennej wróciły z warsztarów! 

 

 

 

 

-----------------------------------------------

PL:

Zaproszenie do udziału w „Warsztatach  nauki gry na instrumentach  drewnianych”
12-13 CZERWCA 2021 r. - Beskidzki Dom Zielin „Przytulia”, Brenna, ul. Wyzwolenia 69

Warsztaty gry na instrumentach ludowych skierowane są dla dzieci szkolnych (szkoła podstawowa) z Polski i Słowacji. Uczestnicy poznają tradycje i zwyczaje pogranicza polsko-słowackiego. 
Zajęcia odbywać będą się przez dwa dni w grupach 10 - 15 osobowych. Warsztaty dostępne również dla osób niepełnosprawnych. Ilość miejsc ograniczona do czterdziestu osób, decyduje kolejność zgłoszeń. 
Zapisy przyjmowane są: Beskidzki Dom Zielin „Przytulia”, 43-438 Brenna, ul. Wyzwolenia 69, domzielin@brenna.org.pl
 

SK:

Pozvánka zúčastniť sa na „Workshopoch výuky hry na drevené hudobné nástroje”
12.
– 13. JÚNA 2021,  Beskidzki Dom Zielin „Przytulia”, Brenna, ul. Wyzwolenia 69

Workshopy hry na ľudové hudobné nástroje sú určené pre deti z poľských a slovenských základných škôl. Účastníci workshopov spoznajú tradície a zvyky poľsko-slovenského pohraničia.
Workshopy budú trvať dva dni a ich účastníci budú rozdelení do 10 – 15-členných skupín. Workshopy budú prístupné aj pre osoby s postihnutím. Počet miest je obmedzený na 40 osôb, rozhodujúce je poradie zaslania prihlášok.
Prihlášky posielajte na adresu: Beskidzki Dom Zielin „Przytulia”, 43-438 Brenna, ul. Wyzwolenia 69, domzielin@brenna.org.pl

-----------------------------------------------

Uczymy się, słuchamy i wspólnie gramy - zaproszenie na warsztaty

PL:

Termin wydarzenia: 31.05. – 04.06.2021 r.
Miejsce: Pensjonat Hrubjak, Oravská Polhora
Dla kogo: dzieci w wieku od 11 do 15 lat, maksymalnie 15 osób
Zapewniamy codzienny przewóz dzieci autobusem z Babína do Oravskiej Polhory i z powrotem.
Organizator zapewnia całodzienne wyżywienie, materiały i narzędzia, lektora i bogaty program.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, zgłoszenia można dokonać przez wypełnienie
karty uczestnika zamieszczonej na www.babin.sk w zakładce Za woniom drzewa
Więcej informacji: obecbabin@orava.sk, 00421 905 569 465

Zapraszamy na warsztaty.
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z tradycjami wytwarzania i gry na instrumentach ludowych - zdobędą umiejętność wytwarzania piszczałki sześciootworowej oraz grania na niej prostych melodii. Spotkają nowych przyjaciół i będą miały styczność z językiem sąsiedniego narodu, w ramach programu towarzyszącego odwiedzą Izbę Gajdzisty, Gajówkę Hviezdoslava pod Babią Górą, szałas i punkt widokowy. Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem wszystkich obowiązujących środków w zakresie przeciwdziałania epidemii.

SK:

Termín workshopov: 31. 05. – 04. 06. 2021
Miesto: Penzión Hrubjak, Oravská Polhora
Účastníci: deti vo veku od 11 do 15 rokov, maximálne15 osôb
Každý deň zabezpečujeme pre deti autobusovú dopravu z Babína do Oravskej Polhory a naspäť.
Organizátor zaisťuje celodenné stravovanie, materiály a náradie, prítomnosť lektora a bohatý program.
Účasť na podujatí je bezplatná, prihlásiť sa môžete vyplnením prihláškového formulára zverejneného na stránke www.babín.sk v záložke Za vôňou dreva
Viac informácií: obecbabín@orava.sk, 00421 905 569 465

Pozývame na workshopy.
Počas workshopov účastníci spoznajú tradíciu výroby a hry na ľudové nástroje. Naučia sa vyrábať šesťotvorové píšťalky a hrať na nej jednoduché melódie. Stretnú nových kamarátov a budú mať kontakt s jazykom susedného národa. V rámci sprievodného programu navštívia Gajdošskú izbu, Hviezdoslavovu hájovňu pod Babou horou, salaš a vyhliadkový bod. Počas workshopov budú dodržiavané všetky platné protiepidemické opatrenia.

-----------------------------------------------

PL:

Po ponad rocznej przerwie, spowodowanej pandemią, udało się znów spotkać w Brennej z naszym słowackim partnerem – Gminą Babin.

Na spotkaniu zostały przekazane partnerom projektu drewniane teatrzyki wraz z adaptacjami dwóch dzieł książki Zofii Kossak „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata” oraz baśni słowackiej pt. „Drzewo, co wszystko upiększa, woda, co wszystko ożywia i ptaszek, co wszystko wyjawia” Marii Ďuríčkovej. O wyżej wymienione adaptacje oprócz Gminy Babin i OPKiS wzbogacą się nasze placówki przedszkolne i szkolne wraz z Biblioteką publiczną. Dzieła będą przedstawiane dzieciom podczas zajęć. Z powodu panującej pandemii i licznych ograniczeń z nią związanych, planujemy również nagrać obie adaptacje w dwóch językach, polskim i słowackim, tak, by każdy mógł zapoznać się z tymi utworami. Ponadto w ramach projektu w Gminie Brenna powstał Transgraniczny Ogród Zielin przy ul. Góreckiej 224, gdzie można doświadczyć natury poprzez naukę i zabawę. W ogrodzie będą prowadzone zajęcia, podczas których uczniowie będą poszerzać wiedzę z przyrody i ekologii, poznawać dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe pogranicza polsko-słowackiego, obcując bezpośrednio z naturą. W Górkach Wielkich dobiegają końca prace związane z utworzeniem Transgranicznej Strefy Kultury, zlokalizowanej przy ul. Sportowej „na Brandysie”. Jest to bajkowa strefa zabawy i wypoczynku dla dzieci, składająca się z wielu drewnianych konstrukcji inspirowana dziełem Z. Kossak „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata” Obie partnerskie Gminy połączy Szlak samochodowy Za woniom drzewa. Ma on swój początek w Brennej, a kończy się na Słowacji w Gminie Babin. Na jego trasie znajduje się 20 niezwykłych miejsc, które  pomogą poznać historię i kulturę pogranicza. Kozia Zagroda, Dworek myśliwski „Konczakówka”, Dąb Sobieskiego, Aleja Legend i Podań, Kurna Chata Kawuloków, Muzeum Gajdoszy, Gajówka Hviezdoslava czy Slanicka Wyspa Sztuki - to niektóre z miejsc znajdujących się na wspomnianym Szlaku samochodowym. Podążając „Za woniom drzewa” będziemy mogli głębiej poznać pogranicze polsko-słowackie i bogactwo przyrodnicze i kulturowe, jakie się na nim znajduje. Odwiedzając wszystkie atrakcje na szlaku będzie można wziąć  udział w grze plenerowej „Puzzlościeżka”, której główną nagrodą będą zestawy unikalnych drewnianych puzzli, nawiązujące do szlaku samochodowego Za woniom drzewa. W ramach projektu powstanie również specjalna aplikacja mobilna, ułatwiająca podróżowanie po tym szlaku.  W planach są także plenery rzeźbiarskie oraz warsztaty w trakcie których będzie można zrobić drewniane zabawki, na te warsztaty zapraszamy do Beskidzkiego Domu Zielin „Przytulia”. Międzynarodowy projekt jest realizowany przez Gminę Brenna i Babin wraz z Ośrodkiem Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna, współfinansowany w 85% ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.  

 

SK:

Po viac ako ročnej prestávke zapríčinenej pandémiou sa nám opätovne podarilo stretnúť v Brennej s našim slovenským partnerom – obcou Babín.

Na stretnutí boli projektovým partnerom odovzdané drevené divadielka spolu s adaptáciami knihy Zofie Kossak „Patálie Gašparka, góreckého škriatka” a slovenskej rozprávky s názvom „Strom, čo všetko okrašľuje, voda, čo všetko oživuje a vtáčik, čo všetko vyjaví” od Márie Ďuríčkovej. Uvedené adaptácie obohatia nielen obec Babín a OPKiS, ale aj naše materské a základné školy a Verejnú knižnicu. Predstavenia budú deťom prezentované počas aktivity. Z dôvodu pandémie a mnohých s ňou súvisiacich obmedzení plánujeme tiež nahrať obe predstavenia v poľskom a slovenskom jazyku, aby boli dostupné pre všetkých záujemcov. Okrem toho vznikla v gmine Brenna na ulici Góreckiej 224 Cezhraničná záhrada zeliniek, v ktorej je možné spoznávať prírodu vo forme učenia hrou. V záhrade sa budú konať aktivity, počas ktorých žiaci obohatia svoje vedomosti v oblasti prírody a ekológie, spoznajú prírodné a kultúrne dedičstvo poľsko-slovenského pohraničia a budú mať bezprostredný kontakt s prírodou. V Górkách Wielkych sa končia práce spojené so zriadením Cezhraničnej zóny kultúry, ktorá sa bude nachádzať na Sportowej ulici v lokalite „Pod Brandysem”. Táto zóna je miestom pre oddych a detským ihriskom, ktoré pozostáva z mnohých drevených objektov inšpirovaných rozprávkou Z. Kossak „Patálie Gašparka, góreckého škriatka” Obe partnerské obce spája Automobilová trasa Za vôňou dreva, ktorá začína v Brennej a končí sa na Slovensku v Babíne. Trasa prechádza 20 nezvyčajnými miestami, ktoré umožňujú spoznať históriu a kultúru pohraničia. Kozia Zagroda (usadlosť), poľovnícky zámoček „Konczakówka”, dub kráľa Sobieskeho, aleja legiend a povestí, dymná chata Kawulokovcov, Gajdošská izba, Hviezdoslavova hájovňa či Slanický ostrov umenia sú iba niektoré z miest na spomínanej automobilovej trase. Cestujúc „Za vôňou dreva” budeme môcť lepšie spoznať prírodné a kultúrne bohatstvo, nachádzajúce sa v poľsko-slovenskom pohraničí. Navštevujúc všetky zaujímavosti na trase bude možné zúčastniť sa terénnej hry „Puzzlecesta”, v ktorej budú hlavnou cenou súpravy jedinečných drevených puzzle, ktoré nadväzujú na Automobilovú trasu Za vôňou dreva. V rámci projektu vznikne aj špeciálna mobilná aplikácia, ktorá uľahčí navigovanie po tejto trase. Naplánované sú aj rezbárske plenéry a workshopy, v priebehu ktorých bude možné vyrobiť si drevené hračky. Na tieto workshopy pozývame do Beskydského domu byliniek „Przytulia”. Medzinárodný projekt realizovaný gminou Brenna a obcou Babín spolu so Strediskom propagácie kultúry a športu gminy Brenna (Ośrodkiem Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna), je v 85 % spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020.

-----------------------------------------------
Utopiec - Gazda Brennicy dumnie prezentuje grę w puzzle "Drewienko", która prowadzi przez wszystkie atrakcje wchodzące w skład szlaku "Za Wonim Drzewa". Już niebawem, dostępna będzie aplikacja mobilna, ułatwiająca zabawę. Wtedy też rozpoczniemy rozgrywkę! 

 

Vodník - gazda rieky Brennica hrdo prezentuje puzzle hru „Trieska“, ktorá vedie všetkými zaujímavosťami nachádzajúcimi sa na trase „Za vôňou dreva“. Už onedlho bude dostupná mobilná aplikácia, ktorá uľahčí hru. Vtedy tiež začneme súťažiť!

-----------------------------------------------

PL: Przedstawianie teatralne Przygody Kacperka Góreckiego Skrzata na motywach bajki Zofii Kossak.
Wykonanie: Grupa „Sówki” Dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Górkach Wielkich. Scenariusz i reżyseria: Anna Holeksa.

 

SK: Divadelné predstavenie „Patálie Gašparka, góreckého škriatka” podľa rozprávky Zofie Kossak.
Účinkujúci: skupina „Sówki” – deti z materskej školy pri Základnej škole v obci Górki Wielkie. Scenár a réžia: Anna Holeksa.

-----------------------------------------------

Nasz projekt miał zaszczyt bradz udział w Dniach Otwartych Fundyszy Europejskich,
zapraszamy do oglądania relacji: 

Náš projekt mal česť byt prezentovaný v rámci Dňa otvorených dverí európskych fondov,
pozývame, aby ste si pozreli reportáž:

-----------------------------------------------

Film z pleneru rzeźbiarskiego "Utopcowe Improwizacje" - zapraszamy do oglądania!

Film z rezbárskeho plenéru „Vodníkove improvizácie“ – pozývame, pozrite si!

-----------------------------------------------

 

Już niebawem „Warsztaty nauki gry na instrumentach drewnianych”

Zapisy przyjmowane są w BDZ "Przytulia", dokumenty do wypełnienia znajdują się w dziale "materiały do pobrania"

 

Už nedlho „Workshopy výuky hry na drevené hudobné nástroje”

Prihlášky posielajte na BDZ „Przytulia“, dokumenty, ktoré je potrebné vyplniť, sa nachádzajú v sekcii: „materiály na stiahnutie/materiały do pobrania

 

-----------------------------------------------

"Utopcowe improwizacje" - Międzynarodowy plener rzeźbiarski z udziałem artystów z Polski i Słowacji rozpoczyna sie 1 września. 

01-07.09.20 r. - plener w Parku Turystyki w Brennej

jesień 2020 r. - wystawa poplenerowa w Parku Turystyki 

„Vodníkove improvizácie“ – Medzinárodný rezbársky plenér za účasti poľských a slovenských umelcov sa začína 1. septembra.

01. – 07. 09. 2020 – plenér v Turistickom parku v Brennej

jeseň 2020 – výstava po plenéri v Turistickom parku



-----------------------------------------------

28 lipca 2020r.

Zakonczył sie nabór uczestników na "Wyjazd na Dziecięcy Plener Rzeźbiarski" zaplanowany w Babinie w dniach od 12 do 14 sierpnia 2020r.

28. júla 2020

Ukončil sa nábor účastníkov „Zájazdu na Detský rezbársky plenér“ naplánovaný v Babíne v termíne od 12. do 14. augusta 2020.

   

-----------------------------------------------

4 czerwca 2020r.

Dzisiaj przeprowadzono odbiór końcowy Transgranicznego Ogrodu Zielin znajdującego się przy Szkole Podstawowej nr 1 w Brennej na ul. Góreckiej 224. O oficjalnym otwarciu ogrodu będziemy informować poprzez kalendarz imprez https://turysta.brenna.org.pl/pl/events/2020/06

4. júna 2020

Dnes sa uskutočnilo záverečné prevzatie Cezhraničnej záhrady zeliniek pri Základnej škole č. 1 v Brennej na ulici Góreckej 224. O oficiálnom otvorení záhady Vás budeme informovať prostredníctvom kalendára podujatí https://turysta.brenna.org.pl/pl/events/2020/06

  

-----------------------------------------------

Maj 2020r.

Nie zwalniamy tempa. Prace trwają nad Transgraniczną Strefą Kultury w Górkach Wielkich i Transgranicznym Ogrodem Zielin. Powstają już pierwsze drewniane konstrukcje, które później zostaną umieszczone w Transgranicznej Strefie Kultury. Tworzone są domki, zadaszenia i mosty. Całość wygląda obiecująco.

 

Máj 2020

Nespomaľujeme tempo. Pokračujú práce spojené so zriadením Cezhraničnej zóny kultúry v obci Górki Wielkie a založením Cezhraničnej záhrady zeliniek. Už vznikajú prvé drevené konštrukcie, ktoré budú umiestnené v Cezhraničnej zóne kultúry. Budujú sa domčeky, prístrešky a lávky. Celok vyzerá nádejne.

    

Na terenie Transgranicznego Ogrodu Zielin, również dużo się dzieje. Powstały już ścieżki oraz została zbudowana drewniana wiata. Czekamy na lepszą pogodę by zacząć sadzić drzewa, krzewy, zioła i inne rośliny, które za niedługo będziemy mogli podziwiać na terenie ogrodu.

Aj v Cezhraničnej záhrade zeliniek sa mnoho deje. Vznikli už chodníky a je postavený drevený altánok. Čakáme na lepšie počasie, aby sme začali s výsadbou stromov, kríkov, byliniek a iných rastlín, ktoré budeme môcť onedlho obdivovať v záhrade.

   

-----------------------------------------------

PL:

Marzec 2020r.

Gmina Brenna wyłoniła wykonawców inwestycji będących częścią projektu:

  1. Pierwsza z nich dotyczy utworzenia Transgranicznej Strefy Kultury przy ulicy Sportowej w Górkach Wielkich - Aranżacja tego miejsca nawiązywać będzie do książki Zofii Kossak „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata”. Powstaną tam huśtawki, w tym przystosowana do potrzeb dzieci niepełnosprawnych huśtawka - bocianie gniazdo oraz zabawowe obiekty: „Dwór Kossaków”, „Magiczny las” i „Wioska skrzatów”. Znajdą się tam również parkowe ławki, solarne latarnie, tak zwane bezpieczne nawierzchnie oraz zostanie wykonane nowe ogrodzenie. W sąsiedztwie Transgranicznej Strefy Kultury pojawi się także przedłużona promenada ośrodka „Pod Brandysem” i miejsca postojowe dla samochodów. Przetarg wygrała spółka Apis z Jarosławia, której oferta wynosiła 539 466 zł.
  2. Druga Inwestycja to stworzenie Transgranicznego Ogrodu Zielin w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 1 w Brennej przy ul. Góreckiej - Będzie to drewniana wiata o powierzchni 32 metrów kwadratowych oraz ogród zielin wraz z pergolą, drewnianymi stołami i ławkami oraz stolikami ogrodniczo-warsztatowymi, służącymi do prowadzenia różnych warsztatów z zakresu dziedzictwa przyrodniczego pogranicza polsko-słowackiego. - Zaplanowaliśmy to jako miejsce edukacyjne dla naszej młodzieży, umożliwiające bliskie obcowanie z przyrodą, sadzenie roślin, a następnie dbanie o nie i obserwowanie ich rozwoju. Przetarg wygrało konsorcjum trzech podmiotów gospodarczych, którego liderem jest firma Usługi Ogólnobudowlane Radosław Greń. Wartość inwestycji, której finał planowany jest na koniec maja, to 140 721 zł.

Należy podkreślić że aż 85 procent kosztów obu wymienionych zadań sfinansowane zostanie ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska Słowacja 2014-2020.

SK:

Marec 2020

Gmina Brenna vybrala zhotoviteľov investícií, ktoré sú súčasťou projektu:

  1. Prvá investícia spočíva v zriadení Cezhraničnej zóny kultúry na ulici Sportowej v obci Górki Wielke. Vznikne tam detské ihrisko inšpirované knihou Zofie Kossak „Patálie Gašparka, góreckého škriatka”. Na ihrisku budú namontované hojdačky, vrátane typu bocianie hniezdo prispôsobené potrebám detí s postihnutím a aj nasledujúce hracie zariadenia: „Kúria Kossakovcov”, „Magický les” a „Škriatkovská dedina”. Budú tam aj parkové lavičky, solárne lampy a takzvaný bezpečný povrch (dopadová plocha), vznikne nové oplotenie. V susedstve Cezhraničnej zóny kultúry bude tiež vybudovaná predĺžená promenáda vedúca k stredisku „Pod Brandysem” a parkovacie miesta pre vozidlá. Súťaž vyhlásenú v rámci verejného obstarávania vyhrala spoločnosť Apis z Jarosławia, ktorá predložila ponuku s hodnotou 539 466 PLN.
  2. Druhá investícia spočíva v založení Cezhraničnej záhrady zeliniek pri Základnej škole č. 1 v Brennej na Góreckej ulici. Bude to drevený altánok s plochou 32 štvorcových metrov a bylinková záhrada s pergolou, drevenými stolmi a lavičkami, a aj záhradnícko-workshopovými stanoviskami, ktoré sa budú využívať na realizáciu rôznych aktivít spojených so spoznávaním prírodného dedičstva poľsko-slovenského pohraničia. Záhrada je naplánovaná ako náučné miesto umožňujúce našej mládeži priamy kontakt s prírodou, sadenie rastlín a následne ich pestovanie a sledovanie, ako rastú. Súťaž vyhlásenú v rámci verejného obstarávania vyhralo konzorcium troch subjektov, ktorého lídrom je spoločnosť Usługi Ogólnobudowlane (Všeobecné stavebné služby) Radosław Greń. Hodnota investície, ktorej ukončenie je naplánované na koniec mája, predstavuje 140 721 PLN.

Je potrebné zdôrazniť, že až 85 percent výdavkov oboch uvedených úloh bude financovaných z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020.

-----------------------------------------------

Luty 2020

Mamy logo!

Február 2020

Máme logo!

Projekt może sie pochwailić swoim własnym logotypem oraz leyoutem, wszystko do pobrania pod adresem: https://turysta.brenna.org.pl/pl/materialy-do-pobrania

Projekt sa môže pochváliť vlastným logotypom a leyoutom, ktoré sú dostupné na stiahnutie na adrese: https://turysta.brenna.org.pl/pl/materialy-do-pobrania

-----------------------------------------------

PL:

8 stycznia 2020

Udało się! Nasz projekt został wybrany do dofinansowania i w dniu dzisiejszym Wójt Gminy Brenna – Jerzy Pilch podpisał umowę o dofinansowanie. Teraz wspólnie z Gminą Babin i OPKiS możemy przystąpić do realizacji naszego projektu „Za woniom drzewa”. Dofinansowanie będzie wynosiło aż 85% !

Poniżej przedstawiamy planowany harmonogram wydarzeń:*

15-16.05.2020 - Warsztaty gry na instrumentach dla dzieci (Przytulia)

21-27.06.2020 – Plener rzeźbiarski (Park Turystyki)

18.07.2020 - Przedstawienie teatralne ( Brandys Górki Wielkie)

12-14.08.2020 – Plener rzeźbiarski (Gmina Babin)

11.2020 – Warsztaty plecionkarstwa (Przytulia)

10.2020-05.2021 – Warsztaty z pracownikami Lasów Państwowych, przyrodnikami pn. „Nasze cudowne drzewa – skarby ludzi i zwierząt” połączone z zabawami przyrodniczo-badawczymi (Transgraniczny Ogród Zielin),

09.2020-06.2021 – Warsztaty „ W drodze za woniom drzewa” z pogadankami o pomnikach na pograniczy PL-SK oraz pieszymi wycieczkami z przewodnikiem (Transgraniczny Ogród Zielin),

09.2020-07.2021 – Warsztaty „Drzewa naszej wyobraźni” (Transgraniczny Ogród Zielin),

*O szczegółowych datach planowanych wydarzeń będziemy informować na bieżąco na naszej stronie w zakładce „kalendarz imprez”  -> https://turysta.brenna.org.pl/pl/events/2020/04

 

SK:

8. januára 2020

Podarilo sa! Náš projekt bol schválený na spolufinancovanie a  starosta gminy Brenna – Jerzy Pilch dnes podpísal Zmluvu o poskytnutí finančného príspevku pre projekt. Teraz môžeme spoločne s obcou Babín a OPKiS začať realizovať náš projekt „Za vôňou dreva”. Spolufinancovanie bude predstavovať až 85 %!

Nižšie sa nachádza harmonogram plánovaných podujatí:*

15. – 16. 05. 2020 – Workshopy hry na hudobné nástroje pre deti (Przytulia)

21. – 27. 06. 2020 – Rezbársky plenér (Turistický park)

18. 07. 2020 – Divadelné predstavenie (lokalita Pod Brandysem Górki Wielkie)

12. – 14. 08. 2020 – Rezbársky plenér (obec Babín)

november 2020 – Workshopy pletenia z prútia (Przytulia)

október 2020 – máj 2021 – Workshopy vedené zamestnancami poľských Štátnych lesov – prírodovedcami s názvom „Naše prekrásne stromy – poklady ľudí a zvierat” spojené s náučnými hrami – objavovaním prírody (Cezhraničná záhrada zeliniek).

september 2020 – jún 2021 – Workshopy „Na ceste za vôňou dreva” spojené s prednáškami o pamiatkach v poľsko-slovenskom pohraničí a pešími túrami so sprievodcom (Cezhraničná záhrada zeliniek).

september 2020 – júl 2021 – Workshopy „Stromy z našej fantázie” (Cezhraničná záhrada zeliniek).

*O presných dátumoch plánovaných podujatí Vás budeme priebežne informovať na našej internetovej stránke v záložke „kalendár podujatí/kalendarz imprez” -> https://turysta.brenna.org.pl/pl/events/2020/04

-----------------------------------------------

15 października 2019 r.

W październiku podpisaliśmy Umowę partnerstwa z Gminą Babin i Ośrodkiem Promocji Kultury i sportu w Brennej , by wspólnie realizować projekt pn. „Za woniom drzewa”. Spotkanie odbyło się w Urzędzie Gminy Brenna.

 

15. októbra 2019

V októbri sme s obcou Babín a Strediskom propagácie kultúry a športu v Brennej podpísali Partnerskú zmluvu o spoločnej realizácii projektu s názvom „Za vôňou dreva”. Stretnutie sa uskutočnilo na Obecnom úrade v Brennej.

-----------------------------------------------

2018 r.

Po wielu spotkaniach roboczych zacieśniających więzi pomiędzy gminami, wspólnie przystąpiliśmy do pisania Wniosku o przyznanie dofinansowania w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 dla naszego projektu. Mamy nadzieję, że nasze starania zostaną docenione i wniosek zostanie zaakceptowany.

2018

Po mnohých pracovných stretnutiach, v rámci ktorých sme upevnili vzťahy medzi partnerskými obcami, sme spoločne začali pripravovať žiadosť o poskytnutie finančného príspevku pre náš projekt z prostriedkov Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020. Dúfame, že naše úsilie bude úspešné a projekt bude schválený.

-----------------------------------------------

9 czerwca 2016 r.

Początek współpracy. Tego dnia Gmina Brenna  wraz z Gminą Babin zawiązały przyjaźń.

9. júna 2016

Začiatok spolupráce. V tento deň gmina Brenna nadviazala priateľstvo s obcou Babín.

https://turysta.brenna.org.pl/pl/materialy-do-pobrania-materialy-na-stiahnutie